


While it’s cheap, there’s a bigger reason people eat it. This is like the stuff Rich Piana’s meal plan would’ve consisted of. The overall cost of the food is roughly $8/week. People usually do about 3oz/chicken per rice and chicken meal, which puts you at like $4 for chicken per week. (Yeah, might not taste the best, but if you want to cook it yourself go ahead). And I found some really cheap canned chicken breast. We’re going to assume the chicken is chicken breast. Many people have different preferences on the chicken they eat- and furthermore the price of chicken is really inconsistent. Chicken CostĬhicken is way harder to really gauge. This means you’ll spend $4 for a week of meals. Most people just have one serving of rice and chicken every day as a bodybuilder. This means you will likely get 4-5 servings of rice in one bag. Read: The Daily Routine of a Bodybuilder.This varies on everybody (I REALLY like rice, so I put way more) but we will just assume they are using 3/4ths of a cup of rice. Most people will do roughly 1/2-1 cups of rice in each serving of their rice and chicken meal. Let’s take a look at the price of rice and chicken. Which is a necessity in bodybuilding to not go bankrupt. While rice and chicken aren’t worth pennies on the dollar or anything- it’s fairly cheaper than a lot of food options you might find. And if you’re using my secret to getting big (Dirty Bulking), it might even be more expensive. To gain muscle, you have to eat A LOT of food.

Not really because of the gym memberships or anything, but because of the eating aspect. Look at the facts- bodybuilding is expensive. Is Chicken and Rice Good For Building Muscle?.It’s Incredibly Filling (Super Important!).What’s The Nutrition in Rice and Chicken Exactly?.
